aboudiutah aboudiutah
  • 03-06-2018
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?

Respuesta :

tufftoritogon
tufftoritogon tufftoritogon
  • 04-06-2018
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

X^2+2x in factored form
Which line from "She Walks in Beauty" describes the woman in an unusual way?
What are three benefits of being assertive and what are three tips to help you develop an assertive style of communication?
an suv is traveling at a speed of 18 m/s. If the suv has a mass of 1,550 kg, what force must be applied to stop it in 8 seconds?
Which correctly describes a reason the United States declared war on Mexico in 1846? A. the concept of Manifest Destiny through expansion B. the desire t
An engineer on the ground is looking at the top of a building the angle of elevation to the top of the building is 22 degrees the engineer knows the building is
what does Tandem Repetitive DNA sequences mean
Pitch me a short story idea. Nothing too short Nothing too long have it be simple so its like a 5th grader But not a simple as a 2nd grader. I fell asleep after
What was a major difference in the political platforms of Herbert Hoover and Alfred Smith? A. Hoover believed in repealing Prohibition laws, while Smith want
What issues has Bulgaria been involved in as a UN member? (25 POINTS)