Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

which digit is in the trillions place in 12,345,678,900,000
A speeding train slams on the brakes when it sees a car is on the tracks in front of it. It takes the train 25 seconds for it to go from an initial speed of 75
Keisha decides to roll a number cube until she gets a 6. Let X = the number of rolls until she rolls a 6. What is the probability that Keisha gets her first 6 o
Which renewable resources turn turbines to generate electricity?
Which 'great' empire was rooted in Rome and what did this empire spread throughout Europe?
Convert 5.38 kPa to torr
Chemotaxis by Pseudomonas aeruginosa requires regulation of macromolecules in response to signals. Protein regulation is very important and can be grouped into
the triangles are similar solve for x.
A clothing store is having a sale on shoes of 40% off the original price. They have not marked the new price on any of the shoes. Write an equation that you cou
why is just marketing not enough to produce superior value for customers?'