shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

Do Sugar Crystals Grow Faster In Tap Water Or In Distilled Water?
What is the means-to-MAD ratio of the two data sets, expressed as a decimal? Data set Mean Mean absolute deviation (MAD) 1 10.7 2.4 2 13.7 2.5
I have but one lamp by which my feet are guided, and that is the lamp of experience. Do any of u guys know what this means?
the total of 42,75,189,301 and 728
what is the root of irrelevant
What is the volume of a sphere that has a diameter of 18 in.? Use 3.14 to approximate pi and express your answer in hundredths. in3
A dilute, aqueous potassium nitrate solution is best classified as a (1) homogeneous compound (2) homogeneous mixture (3) heterogeneous compound (4) heterogeneo
Rome fell in the year 476 to.a German tribe named
A plumber uses 16 inches of tubing to connect each washing machine in a laundry to the water source. He wants to install 18 washing machines. How many yards if
Conductivity in a metal results from the metal atoms having(1) high electronegativity(2) high ionization energy(3) highly mobile protons in the nucleus(4) highl