jake4445 jake4445
  • 02-07-2018
  • Mathematics
contestada

a pet store sold 245 cans of cat food last weekend for a total of $90.65. what was the price per can?

Respuesta :

takabaka526
takabaka526 takabaka526
  • 02-07-2018
37 cents per can. ($0.37/can)
Answer Link
annaclaire22 annaclaire22
  • 02-07-2018
2.70 per can because when you work out the math you get that
Answer Link

Otras preguntas

Write a paragraph about one of the articles that includes details about the tone and word choice. America’s space program does not get the attention it once did
Mr.Riley made 21 ounce of potatoes salad to serve to 5 guests at a picnic. If each serving is the same size, how much potato salad will each guest receive
What is the Americans map look like in 1896.
If you run 1/2 miles on Friday, 2/3 of a mile Saturday, how many miles will you run on sunday
Explain the difference between utility, design, and plant patents.
Please help ASAP!!!!!!!!!!!
PLEASE HELP I HAVE PICTURE!!!!!!!!!!
What is the agreement error in this sentence? A lot of advice is available for people who want to form new habits for yourselves. The pronoun “yourselves” does
Effective feedback is a. immediate. b. positive. c. All of the options are correct. d. appropriate.
A historian claims that a cannonball fired at a castle wall would melt on impact with the wall. Let's examine this claim. Assume that the kinetic energy of the