AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

2 fractions have the same denominator. Which is the greater fraction: the fraction with the greater numerator or thr lesser numerator
At what age is mature 20/20 vision achieved? a. 3 months b. 6 months c. 2 years d. 5 years
0.44 in scientific notation
Why were Americans excited when they first learned of the French Revolution?
The purpose of a topic sentence in a research paper is always _____. a. to identify the sources of the ideas in the paragraph b. to introduce new evidence c. to
which is greater 2/6 or 1/3
11. Which one of the following pieces of writing would you be most likely to believe as true? A. An article on the greenhouse effect written by a Hollywood movi
The greater the mass is in an object, the higher resistance to a change in movement the object will have. true or false
What does amorous mean? A. loving B. urgent C. hungry D. ruthless
If you need a routine health check up which facility is most cost effective