samieskyy723 samieskyy723
  • 04-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lisa paid $43.95 for 16.1 gallons of gasoline.what was the cost per gallon,rounded to the nearest hundredth

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 12-09-2018

"Per" means "divided by," so "cost per gallon" means "cost divided by gallons".

cost/gallons = $43.95/16.1 ≈ $2.73

Answer Link

Otras preguntas

What are the differences between the 10 percent plan and the Radical Republican’s plan?
The graph of the function f(x) = –(x + 6)(x + 2) is shown below. Which statement about the function is true? The function is increasing for all real values of
Mike and Kim invest $18,000 in equipment to print yearbooks for schools. Each yearbook costs $5 to print and sells for $30. How many yearbooks must they sell be
If there were 4 more children on the bus, there would be 2 dozen children on the bus. How many children are on the bus?
Amelie found the solutions of the equation x2 − 1x = 42 to be 6 and −7. Explain why this answer is incorrect. Then, find the correct solutions. Complete the exp
ᴘʟᴇᴀsᴇ ғᴏʀ 10 ɢʀᴀᴅᴇs ɴᴏᴛ ᴏɴʟʏ ᴛʜɪs ɪ ʜᴀᴠᴇ ᴍᴏʀᴇ ᴘʟᴇᴀsᴇ ʜᴇʟᴘ ᴍᴇ
How to solve this problem
How to find the area of congruent shapes
How does the nervous system regulate body function?
How can we use rocks to determine how an area used to look in the past? NO COPYING USE YOUR OWN WORDS