jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

The ruling that Nixon had to release his tape recordings showed that the president (A) is not above the law (B) had obstructed justice (C) was guilty of burglar
what was the significance of Columbus's voyages
a student picks a raffle ticket from a box and then picks a second raffle ticket without replacing the first raffle ticket
when the united states joined the allies, why did the allies concentrate first on defeating hitler?
How do you write 120% as a fraction, mixed number, or whole number in simplest form
Examine the diagram below, which shows stages in the water cycle. Which of the stage of the water cycle is caused when water absorbs heat energy from the Sun? a
Postwar striking workers were often portrayed as (A) heroes (B) communists (C) ingrates (D) beggars
Which phrase best describes the “cause” that Paine refers to
Which of the following was the main reason that American colonists opposed the Stamp Act of 1765? A. The act was taxation without representation. B. The tax was
A zoology student is investigating whether it is true that the gender of turtles depends on the temperature at which the turtle eggs are kept before they hatch.