ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Which of these is an example of transpiration? A. snow falling on the slopes of Mt. Everest B. steam rising from Lake Michigan in the morning C. trees in the
Is z = 23 a solution to 23/z =1
how does teenage brain development cause physical behavioral and emotional changes
You dissolve 40 grams of table salt into 0.25 L of water. What is the molarity of the solution?
Oliver read for 450 minutes this month. His goal is to read for 10% more minutes next month. If Oliver meets his goal, how many minutes will he read in all duri
Please help on this one ?
Write the standard equation of a circle with center (−9, −4) and radius 5
PLEASE HELP ME Imani spent half of her weekly allowancw playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. what is her weekly allo
You purchase a car using a $20,000 loan with a 5% simple interest rate. (A) how much interest do u pay on your loan if you pay off the loan in 4 years ? Show y
The type of deformation in which the object permanently changes size and shape without fracturing is called _____.