jennessiie
jennessiie jennessiie
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

find the price of one marker if five markers cost $35

Respuesta :

debinbk debinbk
  • 02-11-2018

Answer:

$7

Step-by-step explanation:

35/5 = 7

$7 for each marker.

Answer Link
0dds8 0dds8
  • 02-11-2018
One marker would cost $7 because 35/5 is 7
Answer Link

Otras preguntas

Use two unit multipliers to convert 32 square millimeters to square centimeters. Will somebody thoroughly explain this to me? Thanks a million.
Which of the following is true for the graph of the quadratic function f(x)=2x^2-10x+12 A. The vertex of the function is the point (5/2), (-1/2) B. The y-in
Let f(x) = x - 2 and g(x) = x2 - 7x - 9. Find f(g(-1)).
why does warm air raise and cold air sink
Which rate is a unit rate? $250/40 hours 26 miles/1 gallon 1 cup/3 scoops 300 miles/5 hours
what is equivalent to 6(p+5)
Lance wants to find the total length of three boards. he uses the expression 3 1/2+2+4 1/2 how can Lance rewrite the expression using both the associative and c
where did the cival war begin a Gettysburg b fort sumter c Appomattox d manassas
explain why it is not possible to draw a square that is not a parallelogram
Which word correctly completes the sentence? An __________ design influences the materials the builder will use. A. architects B. architects'