micha67 micha67
  • 01-01-2019
  • Mathematics
contestada

the total cost C for g grams of igneous rock if each gram costs $3.81

Respuesta :

znk
znk znk
  • 01-01-2019

Answer:

C = 3.81g  

Step-by-step explanation:

If 1 g costs $3.81,

g g cost $3.81×g

The formula for the cost is

C = 3.81g

Answer Link

Otras preguntas

Which aspect of the government formed under the Articles of Confederation was best highlighted by Shays’s Rebellion?
During the first two years of World War 1, Russia
emily collected $950 selling girl scout cookies all day Saturday. emilys troop collected 10 times as much as she did.how much money did emilys troop raise?
FIRST PERSON TO ANSWER GETS BRAINIEST ANSWER SO HURRY QUICK QUICK FIRST PERSON TO ANSWER GETS BRAINIEST ANSWER SO HURRY QUICK QUICK FIRST PERSON TO ANSWER GETS
Lava is rock that has undergone a physical change and has liquefied. What is known about this change?
Maxwell and Jessica went to the candy store. Maxwell bought one chocolate covered cookie and two lollipops for $2.50. Jessica bought one chocolate covered cooki
10 times as many as 100 is
James used base-ten to show that 40 is one-tenth of 400. Explain your reasoning
The statement “force equals mass times acceleration” is Newton’s second law of motion. Why is this a law rather than a theory?
A Wood carver has made 179 carved animals. The animals will be shipped in boxes that hold only 8 animals each. How many boxes will be completely filled ? How ma