lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Prescription drugs __________ A. are always okay to take when driving as long as they are prescribed by a doctor. B. may never be taken when driving. C. may
Which of the following further increases the risk for someone already at risk for suicide?
Write the equation of a line with slope m= 1/2 half and including point (4, -1).
What is the difference between a gas and a solid
A large truck hits a small car and totals it.  If the truck exerted a force of 25000 N on the car How much force did the car exert on the truck? Wh
Please help me ☺️☺️☺️
state of oxygen at 25 degrees Celsius?
You buy 100 shares in a no-load mutual fund at its net asset value of $10. during the year, the mutual fund distributes $0.75 in dividends. you redeem the share
How do cheetah kittens silver manes help honey badger to survive
Which action would be prevented by the underlined portion of the First Amendment?