dabruhhh1926 dabruhhh1926
  • 01-03-2019
  • Mathematics
contestada

Anthony purchased 4 burgers for $4.60. Based on this rate, how much would one burger cost?

Respuesta :

Celinakhan23
Celinakhan23 Celinakhan23
  • 01-03-2019

Answer:

1.15

Step-by-step explanation:

First you divide 4.60 by 4.

Than you get $1.15.

So for 1 burger you would have to pay $1.15.

Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of a rectangular box that has base area of 75 square inches and a height of 20 inches
when the Lenape hunted
Which of the following factors does not favor a change in gene frequency and, therefore, evolution? (A) large populations (B) mutations (C) emigration (D) genet
How do I solve this equation? If 3t-7=5t then 6t=a 21b-7c-21d-42
Hinge Joints-These jointscan only move in one direction, like a door hinge. One bone works against another. Movement is back and forth on one plane.Examples:___
What features of the Chinese form of government did the mongols adopt?
Why didn't the first stars to form have solar systems with Earth like planets and satellites?
How many quarts in 24 pints?
What is hyperbole? Please help
How much work does a person do in pushing a box with a force of 10 N over a distance of 4.0 m in the direction of the force?