madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

The product of two consecutive even integers is 288 find the integers.
Write an equation of the line that has a slope of 3 and contains the point (2,5) in point-slope form.
Why did Thomas Jefferson change property to the pursuit of happiness in the Declaration of Independence?
How might a hurricane in Florida cause anomalous nest data
Write the domain of the function given in the graph in set builder notation. a. {x|x<=10} b. {x|x<=0} c. {x|x>10} d. {x|x>0} I can't get a picture
when evaluating a source, what questions should you ask about the publisher
[7(p+5)-17] +[2(p-3)+2]
Under what circumstances would you spray a pesticide in a classroom?
What term is used to describe nonfiction written works such as newspaper articles, essays, and biographies? a. analytical b. explanatory c. expository d. pe
Can someone help me please I will appreciate it thank you