jennyyessaian jennyyessaian
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Molly is making scarves. She bought 3 2/3 yards of fabric. Her total cost was $44. What was the cost per yard?

Respuesta :

DrAser
DrAser DrAser
  • 03-09-2019

Answer:

$ 12

Step-by-step explanation:

To simply know the method or requirement of a problem like that, just look at the units required (price/yard).

This means that there is a division needed. Divide the price by yards.

So

Price/Yards = 44 ÷ (3⅔) = 12 Dollars per Yard.

Answer Link

Otras preguntas

(2x/x+3)+(x+3/x-5) in simplest form
Coal is a very useful rock that formed over millions of years from the remains of plants. Is coal a mineral? No, coal is not a mineral because coal can be burne
Impact of mantle Convection
How does 1965's inflation rate compare to today? *
What is 7/9 times 21/28 as a simplified fraction
Which type of transport requires the added energy of ATP? A. active B. passive
Imagina que un huracán se mueve a lo largo de la costa de Texas en el Golfo de México. Describe los posibles cambios en el ecosistema frente a la playa, incluid
Big grade please help
A rectangular prism. The prism has a length of 4 units, width of 2 units, and height of 1 unit. The two-dimensional net of a rectangular prism is shown at the l
Shania drove on the interstate for 310 miles without stopping. If she traveled at a constant rate and the trip took her 5 hours, what was her rate in miles per