samna samna
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

a 24 oz soda costs $1.25 at this price, how much would 10 ounces cost

Respuesta :

Cricetus
Cricetus Cricetus
  • 08-09-2019

Answer:

10 oz will cost  $0.52

Step-by-step explanation:

given that a 24 oz soda costs $1.25 at this price. we are asked to determine the how much would 10 ounces cost.

24 oz costs : $1.25

1 oz cost : $1.25/24 =$0.052

10 oz will cost : $0.052 x 10 = $0.52

Answer Link

Otras preguntas

what is glossities and deficiency
How many moles of water (H2O) would be produced if 10 moles of O2 gas reacted completely with excess H2 gas?2 H2(g) + O2(g) → 2 H2O(g)A. 5 B. 10 C. 20 D. 30
What's the word for wandering about; tending to move around, travel
How to find the reference angle of -11pi/3 ?
A sound wave of 70 cm travels 840 m in 2.5 sec. What is the velocity and frequency of sound?
How do we use the Pythagoras theorem in "everyday life".
Solve the quadratic by factoring 2X²-2X-12=0
A tree casts a shadow 27 m long. At the same time, the shadow cast by a 66-cm tall statue is 56 cm long. Find the height of the tree to the nearest tenth of a
a subway train starts from rest at a station and accelerates uniformly at 1.8m/s^2 for 15 sec. then it runs at a constant speed for the next 35 sec. before dece
Heat is released when H2 gas and O2 gas react to form H2O. Why? A. Breaking the H–H bond in H2 gas releases heat. B. Breaking the O–O bond in O2 gas releases he