citysgirl citysgirl
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

Apples cost $3.45 per pound find the cost of 2.6 pounds of apples Solve this problem With multiplication​

Respuesta :

cheesyplaysmine
cheesyplaysmine cheesyplaysmine
  • 01-10-2019

Answer:

8.97

Step-by-step explanation:

3.45(2.6) = $8.97

Hope this helps you! :)

Answer Link

Otras preguntas

what is the smallest most basic unit in life
When using direct quotations in your writing, which of the following should be placed outside the set of quotation marks? A. Question mark B. Period C. Semicolo
Where does the irrational number 1.8693… fall?
Maria is selling toys an flowers.The toys cost $12 an the flowers cost $10. She needs to make at least $300.
Prehistoric Indian civilizations created them • made of dirt by hundreds of workers • used for different purposes, like burying the dead or building sites for i
Mrs.Jacobsen purchased a 5-pound package of ground beef for $12.40. She decided to use 8 ounces each day for dinner recipes. What was the cost of ground beef pe
Every mineral is an element or compound given example of a mineral that is an element and a mineral that is compound
Which of the following was a ruling of the Dred Scott decision? A)the Missouri compromise was constitutional B) Slaves are property, not citizens C) The Fugitiv
Why were more Americans able to buy luxury items such as cars in the 1920's
Which word in the sentence is a participle? Do not lean on the painted walls. a. painted b. Do c. on d. lean