erinchewning38 erinchewning38
  • 02-10-2019
  • Mathematics
contestada

At the school cafeteria you could get three slices of pizza for $5.94 at this rate how much would seven slices cost in dollars and cents

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-10-2019

5.94/3 = 1.98

1.98 * 7 = 13.86

It could cost $13.86 for seven slices of pizza.

Answer Link
sofietyeweirdo
sofietyeweirdo sofietyeweirdo
  • 02-10-2019

Answer:

$1.98

Step-by-step explanation:

divide 3/ 5.94

Answer Link

Otras preguntas

regina bought fruit for her family. she bought 3 1/2 pounds of oranges and 4 and 3/4 pounds of peaches. if she used all bit 1 3/8 pounds of fruit in a fruit sal
The Post-It note was created when a scientist decided to try putting a new adhesive that he'd heard about on his paper bookmarks. What is this an example of?
What is one way that changes can occur in a DNA sequence?
the inequality 6-2/3x<x-9 is equivalent to...x>9 x<9 x-3/5 x<-3/5
Escoge el verbo correcto para cada espacio en blanco. Anoche _____ un artículo en una revista que me _____ mucho. First blank: leí or leía Second blank: inte
I need help with this: Solve the equation 540 = 7.5m. Explain what the solution to the equation means in this context.
Can someone help me with this question?
Disculpe, ¿dónde compraste las frutas? a. Fui a la tienda de comestibles en la esquina. b. Fui a la carnicería.
Briefly describe the process you can use if you cannot find an ebp that matches your students and your resources.
Why do people take speculative risks?