makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

Positively charged sodium ions transport electrical impulses in the nervous system. Which subatomic particle does sodium lose to attain a positive charge?
Benjamin is making bow ties . How many 1/2 yard-long bow ties can he make if he has 18 feet of fabric!
Harry needs £400 to buy a new computer. He has saved £160 so far. What percentage has Harry saved
What's times what equals 116??
WHICH TWO COMPOSERS DID BEETHOVEN MEET IN HIS EARLY TWENTIES?
A rectangle’s length is seven inches more than its width. If “w” is the width of the rectangle, in inches, what is the length of the rectangle, in inches?
What's times what equals 116??
Heterozygous genes will always display a dominant trait.
Power that comes from atoms is called ________? steam power coal power electric power nuclear power
Jill purchased fruit juice boxes for a party . She purchased 1 case of 44 boxes and several packs containing 4 boxes each.Let p represent the number of 4-box pa