loserarjunie loserarjunie
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

Paula pays 19.92 for 2.4 of walnuts. What is the price per pound of walnuts?

Respuesta :

akbarmohd701 akbarmohd701
  • 02-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

She pays 19.2 for 2.4 walnuts

Price of 1 walnut = 19.92÷2.4 = 8.3

Answer Link
spiderakari
spiderakari spiderakari
  • 24-09-2020

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

Paula paid 19.2 for 2.4 pounds of walnuts

Price of 1 walnut = 19.92 and 19.92 ÷ 2.4 = 8.3

Answer Link

Otras preguntas

food and an automobile are both needs.true or false
Not including the sun the closest stars to the sun are
Why did president roosevelt sent out the great fleet?
Are hermit crabs unicellular or multicellular
Why do islanders reap few benefits from tourism? Islanders are not allowed to interact with tourists. Most of the hotels, airlines, and cruise ships are owned b
Which pair of organisms would you expect to have more in common? two organisms from the same phylum two organisms from the same kingdom?
what was the job of the committee of correspondence
What were the decades long conflicts between the US( United States)and the Soviet Union referred to?
A cylinder has a height of 16 cm and a radius of 5 cm. A cone has a height of 12 cm and a radius of 4 cm. If the cone is placed inside the cylinder as shown, wh
John Locke was a 17th-century English philosopher who formulated important theories about governments and humankind. Locke’s ideas were extremely influential on