marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

The model shows sunlight reaching Earth. Four points are shown on different parts of earth.based on the position of earth in the model, which point is experienc
can someone help me or do it for me please?
Hey, can anyone solve this real quick? (It's pretty easy but my brain has melted today.)
-v+12v what is the answer
Expand the expression using the Distributive Property. Expression: 2 (q-9)
Why might people find totalitarian regimes attractive? Answer in detail
How do I make someone brainlyiest?
English 6 Must explain marking brainliest if it's correct​
I need help explaining
What was the great impact of the firelance?