mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Which example shows an organism maintaining homeostasis? a. a lizard changing color to avoid a predator b. a person sweating on a hot day c. a bacterium dividin
An isosceles triangle has a perimeter of 8.5 cm. A second isosceles triangle, whose base is equal to that of the first but whose legs are twice as long of the f
Inflation causes the price of goods and services to __________ over time. a. fall b. rise c. vary d. freeze
Boron is ten years older than his sister. In three years, he will be twice as old as she is now. How old are they now?
How many atoms lined up side by side would equal the thickness of a book page?
Work out 5/8−2/5 Give your answer in its simplest form.
Entrepreneurs fueled industrialization by
A short story that clearly illustrates a lesson and usually includes an animal as the main character is___________.
how solve the equation a(n-3)+8=bn solve for n
What were the hazards and uncertainties of organized industrial labor?