Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Social Studies Question: Help me please.
Olga worked 37.5 hours last week at the library and earned 12.50 an hour.if she gets a 2.50 per hour raise,how many hours will she have to work to make the same
Word problem You can buy 5 cans for green beans at the village market for $2.00. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $5.50. Whi
What are the disadvantages of using photo editing software in photography?
Photosynthesis reactions mainly occur in the ______________ of plants. A. stems B. flowers C. roots D. leaves D is the answer
Triangle ABC is isosceles. What is the length of ? 11 23 40 60
The Republican free labor ideology: A. won Republicans significant support from non-slaveholders in the South in 1856. B. owed its origins to Abraham Lincol
n sexually reproducing organisms, genes are transferred via _______________?
hawnda incorrectly found the distance between -26 and 25 by following these steps: Step 1: |25 – (-26)| Step 2: |25 – 26| Step 3: |-1| Step 4: The distance be
What is an equation parallel and perpendicular to y=-2/3x+4