Jaytoblu Jaytoblu
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12-pound bag of oranges for 18.75. What is the unit price per ounce?

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 08-01-2020

Answer:

About $0.10 per ounce

Step-by-step explanation:

12 pound costs $18.75. Lets find the cost per pound first:

Cost Per Pound = [tex]\frac{18.75}{12}=1.5625[/tex]

We know, there are 16 ounces in 1 pound.

We know 1 pound costs 1.5625

To find cost per ounce, we have to divide this by 16.

So,

Cost Per Ounce = [tex]\frac{1.5625}{16}=0.097[/tex]

Rounded to nearest cent, that would be 10 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

area is 320 square feet width is 4/5 length
which fraction shows 32/48 in simplest form
Who were the Britons fighting against in the middle ages?
colby wants to set sqaure tiles on the top of a box the top of the box is a rectangle 71/2 inches long and 51/2 inches wide how many 1/2 inch tiles would he nee
how do you say I want a bowl of soup in spanish
The golfer hits the golf ball. The quadratic y=-8*x^2 +48*x gives the time x seconds when the golf ball is at height 0 feet. In total, how long is the golf ball
Indicate true or false as to whether the following equation is quadratic 2x-4x+1=0
The golfer hits the golf ball. The quadratic y=-8*x^2 +48*x gives the time x seconds when the golf ball is at height 0 feet. In total, how long is the golf ball
How many hawksbill turtles are left in the world?
what types of units are used to describe area?