wallpaperz101 wallpaperz101
  • 03-02-2020
  • Mathematics
contestada

please please please help!!

please please please help class=

Respuesta :

goddessboi goddessboi
  • 04-02-2020

Your answer is correct. Equation 2 is a quadratic equation, thus, it's not linear. Equation 1 is linear. You can test both of these by graphing. Equation 2 will be a parabola, and Equation 1 will be a line.

Hope that makes sense!

Answer Link

Otras preguntas

I need help with these questions pls
At the neighborhood grocery, 55 pounds of steak cost \$20.60$20.60. How much would it cost to buy 44 pounds of steak?
yeah just ignore this and have a nice day ig
4.) The graph below shows that the cost of bananas depends on the number of pounds purchased. What is the unit rate of the bananas? A $5.00 per pound B $1.25 pe
EL GOL CUADRADO LLEVAN LOS MISMO REPUESTOS ?
In the event that a chemical gets in your eye while in the lab, you would use the eyewash station. In your at-home lab, however, which of these courses of actio
what effects did the approaching examination have on swaminathans friends​
what is the answer to this question 7.2 x 10^-8
Can you please help me ?​
Quels sont les inconvénients de vivre en ville???