kingstonrobinson911 kingstonrobinson911
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

4. What is the unit price if 5 pounds of fruit cost $8.40?

Respuesta :

rickyperez415
rickyperez415 rickyperez415
  • 04-02-2020
8.40$ divided by 5 = 1.68$ each pound which makes 1.68$ the unit price per pound.

Now to check the answer 1.68$ times 5 gives us a total of 8.40$
Answer Link

Otras preguntas

welp! help! brainly deleted my last question so here's this!
Lie is rolling a random number cube. The cube had six sides, and each side is labeled with a different number 1 through 6. What is the probability that he will
How do you find the whole number from the percentage increase?(Give an example)
what does the letters capital O and lowercase S stand for on the periodic table​
Simplify the expression $416.48÷4= $104.12 please
In the carbon cycle the role of plant is to a breakdown dead organisms into usable matter be convert nitrogen from the soil into carbon dioxide C remove carbon
F(x)= x^3-9x What is the average rate of change of f over the interval [1,6]?
Think of a system you're familiar with, and then answer the following questions. a. What system did you choose? b. What are the inputs o
. Greet the customer and thank them for contacting our company 2. Let the customer know their order has been delayed, as caused by a severe blizzard on the East
In the story hatchet, in what ways does Brian’s friends and family see him differently after going back to the city