hunterdavy1
hunterdavy1 hunterdavy1
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 6 T-shirts for $57.72. What is the unit cost per T-shirt?
A $0.10
B. $8.25
C. $51.72
D. $9.62

Respuesta :

aubsybobsy65231
aubsybobsy65231 aubsybobsy65231
  • 02-03-2020

Answer:

D. $9.62

Step-by-step explanation:

To get the answer you need to divide $57.72 by 6 and you get $9.62.

Answer Link

Otras preguntas

use characteristics to describe the following matrix
1)what does Christmas mean to you? 2)How do you celebrate Christmas in Australia? 3)What countries celebrate Christmas? 3)What does Christmas mean to Chinese pe
What is negative 6+positive 2 equal to
Please help~~~ thank you ❤️
Examples of enzymes
a crate of scientific...
Plz help me with this question
what happened after the american revolution?​
HHHHHHHHHHHHHHHHHHHHEEEEEEEEEEEEEEEELLLLLLLLLLLLLLLLLLPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPFill in the blank to make each equality true.(x2y)÷______ = (xy)
What is the simplified form of x+8/4-x+5/4