janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

Coronado Industries reported the following year-end information: Beginning work in process inventory $ 25000 Beginning raw materials inventory 9000 Ending work
find the height of a cone with a volume of 21ft and a radius of 4ft​
Beanie Eyelash is a celebrity who does not have a widows peak, while Chris Hemsworth is a celebrity who does. What is a widows peak an example of? A single gen
a language translator is a ???
What question or uncertainty about the text were you able to clear up by looking at the map? Maybe the visual presentation allowed you to make an inference you
At a local grocery store, a bottle of water costs $1.25. At a baseball stadium, the cost of the bottle of the same brandof water increases by 80%. What is the c
I'm not sure how to do this problem
Find the diameter in inches.
In the context of this speech, how has america changed over time?
name 3 node.js extensions example: discord.js