janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less?

Respuesta :

avasnorgaard
avasnorgaard avasnorgaard
  • 02-03-2020

Answer:

The 3 pound bag.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

HELP!!Which statement best explains the effectiveness of this introduction paragraph? What makes a field trip educational? Is it the opportunity to have a uniqu
What is the most important organism on the food web? Provide a link to a resource if can.
If a child applies a 3.00 N force for 2.00 m in the same direction the car is already moving, how much work is done on the car?
The parking garage has 9 rows with 10 parking spaces in each row. There are 8 empty spaces.How many spaces are filled?
sorry if i’m asking a lot of questions i’m just genuinely lost lol
3 x 7/18 as a fraction in simplest form
This cattle trail ran from Bandera, Texas to Dodge City, Kansas in the late-1800s. 3. Question 1 options: Great Western Cattle Trail Chisholm Trail Sedalia Trai
Explain how Corbin could use Amendment V for his defense.​
3 ft, 4 ft, 6 ft 1 5 in, 12 in, 13 in 25 cm, 31 cm, 40 cm Which ones would make a right angle in a triangle ​
The number of boys at CMS is 56% of the total number of students. If there are 1050 students, how many are boys?