alvaradomaxi65 alvaradomaxi65
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

2. You spend $19.50 on 13 lbs
of sweet potatoes. How much
did you spend per pound?​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-04-2020

Answer:

1.5$

Step-by-step explanation:

all you do is divide 19.50 and 13

19.5*13=x

x=1.5

Answer Link
pattersonaminah pattersonaminah
  • 01-04-2020

Answer:

$1.50

Step-by-step explanation:

13: $19.50

divide both sides by 13

you get :

1 : $1.50

Answer Link

Otras preguntas

explain how place value helps you add decimals
On Lucy's social media profile, she says that she's older than she really is. She also says she likes rock music, even though she actually doesn't. Which of the
looolllllloidlkfgoidlgoidfgoidflkg
Mr. Vazquez determines that the area of a bathroom in his house is 25 square feet less than 1/5 of the area of the living room. If the bathroom measures 35 squa
nature is not always kind​
Heavy Government Involvement O Command Economy O Mixed Economy O Free Market Economy O Traditional
Determine if the given statement is true or false. Every natural number is an irrational number. True False
11) Divide 20x2y 12xy? A) B) 5y? 3х 5xy 3 8x D)
One of the reasons given for the colonization of Georgia was to serve as a "buffer" colony. This meant that Georgia was
1. How is Japanese writing different from Chinese writing?