johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Round 28.26 to one decimal place
Which expression is a way to represent the ratio of a to b? A: b : a B: b to a C: ab D: ba
how did the sugar act lead to the colonists rebelling against the British?
What do you get when you mix brown and blue?
1. Which of the following design principles is evident on this dish? (First Image) A. texture and harmony B. assymetrical balance and pattern C. radial balance
the cost (in dollars) of making n birthday cakes is represented by C=24n+35. How many birthday cakes are made when the cost is $395? explain your reasoning
Calculate the formula mass for the compound tin(iv) sulfate. express your answer using five significant figures.
Opening a ledger account involves A. recording the account title on the ledger page. B. recording the account title and account number on the ledger page. C. re
A family can include people connected by marriage or connected by choice. True or False?
What family deployability checklist will prompt you to make sure that your spouse has a valid?