raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

what does the y-intercept mean in terms of the graph? Select all that apply.a. the x-value at a y-value of 0.b. the y-value at an x-value of 0.c. where the func
the speed of lightin a vacuum is 2.998 x 10^8 m/s. what is its speed in kilometters per hour?
To determine power it is necessary to know the
Describe what conditions exist in water molecules to make them dipolar.
When an economic model is used, it tends to:?
What is the y in 10.3=0.6y
If you're planning a long term project you should use a
What is (9+y)^2-y^2=-7x+7 in standard form?
Twice a number, x, increase by 4 is less than 2 or greater than 8. What is the compound inequality that represents the situation?(Comment below if you need answ
______ will Olaf sing a duet with at his concert? whom or who