hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

Where did Noah live before the flood?
Can you help me I hate English
What action should you take with an email from a friend containing a compressed uniform resource locator.
Civilizations that emerged in Mesopotamia relied on these natural and mineral resources for survival, except A. rivers B. animals C. precious metals D. weapons
Which one of the following is a working capital management decision?.
What is the value of this expression?
How i can answer this question, NO LINKS, If you answer correctly I will give u brainliest!
(1) The reaction of tin (II) oxide with nitric acid.
In 2019, American instituted new tariffs against China. What does this mean? A. Americans paid extra taxes on Chinese imported goods. B. American refused to e
What are 3 benefits of the ProAdvisor Discount Program (Quickbooks Online)