amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Why do rocks move along a fault?
In the 1500s, the council of trent was led by a group of lutheran ministers who wanted to spread their ideas. catholic cardinals who wanted to reform the church
Do you think television shows of the 1960s accurately reflected typical Families of that time? Explain.
If Jack paid $1.99 for extracts and each extract has 2 ounces, how much did jack paid for 1 ounce?
a sentence useing the word octet
How do you know 4×2×2 is the same as 4×4?
A fast food restaurant sells between 164 and 328 hamburgers per day. If the company profits $82.00 per 82 hamburgers sold, approximately how much does the compa
I NEED HELP ill mark brainilist to best answer
Round 0.125 to the nearest tenth.
What is the length of diagonal BD in rectangle ABCD if BC=5 and CD=8.