angelaramirez1995 angelaramirez1995
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Rita purchased a two pounds of oranges. Each pound of oranges was $2.47.
How much money did Rita spend in all? Do not include $ in your answer.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 04-05-2020

Answer:

4.94

Step-by-step explanation:

Multiply 2.47 * 2 to determine the total amount spent

4.94

Answer Link

Otras preguntas

An employee demands a payment from a vendor in order to make a decision in that vendor’s favor. This is known as?
Why have some counties asked for the office of the county treasurer to be abolished via a constitutional amendment?
What rock did the majority of sand originally break down from before it became sand along most california beaches?
What is the chemical symbol of the terminal atom in the lewis structure of OH- ?
Which descriptions fit both the Ottoman and Mughal Empires?
You should develop your social media budget before you create your social media plan. a) true b) false
Please help Thank you!
What standard describes uniform, enterprise-wide cabling systems, regardless of who manufactures or sells the various parts used in the system?
Jessica is training to be a cinematographer. It is her first experience shooting a scene. Where do you think she should focus the camera? A. focus on the subje
The possession of nuclear weapons and nuclear deterrence have helped support peace among the great powers after world war ii. True or false?.