misalvarez100 misalvarez100
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

María bought five apples for 20 cents each, she also bought three pounds of bananas for 25 cents per pound. How much did she spend ?

Respuesta :

sdkircee10 sdkircee10
  • 04-05-2020

Answer:

She spend $2.00.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

how long would it take a ball dropped from a 100 ft building to hit the ground
The oceans level is currently rising at about 2 mm per year at this rate in how many years will sea level be 3 m higher than now answer in units of wine
a sip of wine is about 2.0 mL. If a bottle of Lafite Rothchild costs $278 and contains 24.5 fl ounces how much does just one sip cost?
A fugitive tries to hop on a freight train traveling at a constant speed of 4.5 m/s. Just as an empty box car passes him, the fugitive starts from rest and acce
the some of two consecutive even integers is 170. find the two integers.
Water is leaking from a tank. After t minutes, the volume of the water in the tank is 16(200-9t) milliliters. What is the volume of water left in the tank after
What was the effect of the formation of the Delian League?
With better technical knowledge, what might Africa become the world leader in? medical advancements farming mining of natural resources textiles
Which persuasive device is used when an ad says: “Free toaster to the first fifty customers”? A. emotional appeal B. bandwagon C. either or reasoning D. none of
4. Describe the number set(s) the number belongs to: −√17