vyjahdavis07 vyjahdavis07
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $4.77 for 9 oranges how much would it cost for 1?

Respuesta :

lesliemerten2005 lesliemerten2005
  • 04-05-2020

Answer:

1.89

Step-by-step explanation:

Answer Link
nemo4547
nemo4547 nemo4547
  • 04-05-2020

Answer:

.53 cents

Step-by-step explanation:

4.77/9 = .53

unit rate

Answer Link

Otras preguntas

Your shopping cart has a mass of 65 kilograms. In order to accelerate the shopping cart down an aisle at 0.30 m/s2 What force would you need to use or apply
Looking at a cell under a microscope, you note that its a prokaryote. How do you know? a. the cell lacks cytoplasm b. the cell lacks a cell membrane c. the cell
Read this excerpt from Narrative of the Life of Frederick Douglass, an American Slave. My Dear Friend: You remember the old fable of "The Man and the Lion," whe
A company offers a rate of $.05 per minute. How would you find the unit rate per hour?
what's 6-4(6n+7) is greater than or equal to 122
A cell phone plan uses a fixed charge of $20 per month plus 10 cents for each minute used to calculate the total bill. The total bill, t, can be expressed in te
I need help on these questions PLEASE
What are 3 things engineers have developed?
Sally sold 1000987 hot dogs 3 years how many will she sell in 6 years
what are some basic characteristics of photosynthesis?