nayaarmstrong2 nayaarmstrong2
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

Suppose corn chips cost 21.5 cents per ounce . If a bag cost $2.91, how many ounces of chips

Respuesta :

Persona180
Persona180 Persona180
  • 02-06-2020

Answer:

13 ounces

Step-by-step explanation:

291/21.5=13.5348837209

Answer Link

Otras preguntas

If A= 25 and B= 4 what would A × B + A=
you are advised to write between 350 and 1 Describe some of the passengers and the atmosphere in a crowded bus or taxi. (Remembe are describing the people and t
Which sentence has a dependent clause that comes BEFORE an independent clause? A) In times of trouble, Monica often rose to the occasion. B) The last movement o
Need help with this question pls
I need help quick quick! What is the slope of the line that passes through the points (2, −3.5) and (4, 5.5) ? A.) 9/2 B.) 1/3 C.) 2/8
Ruby wants to buy a bag that costs Php 675.95. If she has saved Php 148.50 for it, how much more does she need?
Which two statements about the Sun's rotation are correct?
The probabilities of the top-selling menu item in four towns' restaurants being different types of vegetarian and nonvegetarian sandwiches are given in the tabl
Pls answer questions 1-3 with a proper answer
BRAINLIEST AND 20 POINTS James is studying the change in the cost of two items, A and B, over time. The cost of these items may increase or decrease due to inf