terryam74 terryam74
  • 02-06-2020
  • Mathematics
contestada

A pound of mangoes cost $4,and a pound of grapes cost $3. You spend a total of $21 on two these fruits. If you buy 3 pounds of mangoes , how many pounds of grapes did you buy?

Respuesta :

bubby552007 bubby552007
  • 03-06-2020

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3

Answer Link

Otras preguntas

An animal with a coelom, jointed appendages, and metameric segmentation would be classified in the phylum (A) Mollusca (B) Cnidaria (C) Platyhelminthes (D)
how do you say I want a bowl of soup in spanish
What part of the cell function as factories to produce proteins???
a bicycle wheel travels about 82 inches in 1 full rotation. What is the diameter of the wheel, to the nearest inch? (use 3.14 for pi)
How do you solve x²-10x+9=0 by completing the square?
A molecule of nitrogen gas consists of two nitrogen atoms joined together. Write the formula of nitrogen gas.
A rectangle whose perimeter is 80 m has an area of 384 m^2. Find the dimensions of the rectangle.
I need help on my English homework I have no
how do you say I want a bowl of soup in spanish
find the sum of 3b/b+2 and 12/b+2 and express it in simplest form