Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate x raise to 3 if x = 9
The law of constant composition states: All atoms of a given element have a constant composition and are different than atoms of any other element. A. The nu
select the word fromt he word bank that correctly completes the statement little eddies _ in the blue mass around them words ashamed engulf licked plague swirle
A democracy infers that governmental power…
formula to calculate the mass of displaced water​
The wholesale price for a desk is 185. A certain furniture store marks up the wholesale price by 15%. Find the price of the desk in the furniture store. Round y
You are the secretary of the ‘Eco Club’ in your school. Your club has organised a ‘Beach Clean Drive’ for students of Grade VII and VIII. Write a notice to be
Crop yield is the ratio of the number of bushels harvested to the number of acres used for the harvest. This year, the harvest at a farm was 94,010 bushels of g
Amy and Stephanie were playing a number game. Amy picked a number and told Stephanie that if she added 7 to her number and multiplied the sum by 2 it would equ
Find an expression which represents the sum of (8x + Ty) and (2.c – 2y) in simplest terms