chrissylove049 chrissylove049
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

A contractor bought 34 loads of soil each weighing 12 tonnes at $13 per tonne. What was the total cost?

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-09-2020

Answer:

$5304

Step-by-step explanation:

One load of soil is 12 tons.

Multiply 34 with 12: 34 x 12 = 408 tonnes in all.

Next, multiply the cost per tonne with the amount of tonnes:

408 x 13 = 5304

$5304 is the total cost.

~

Answer Link

Otras preguntas

Which type of burn is BEST described in the image below? 2082-01-05-01-00_files/i0290000.jpg
The sun is composed of what prevent of matter
Which shows a constant rate of change
What word is defined as “the mode of narration that an author employs in writing?” Purpose Point of view Beautify Soothing
what links would you follow to see if a famous individual is alive or dead and if dead where the grave can be found
Which statement best describes Gertrude’s development between Act I and Act IV? A.She becomes less tolerant of young people’s behavior. B.She becomes more roman
Why do hydrogen atoms accompany electrons as they are transferred in biological systems?
What is the sum of 5x and 9x
Some types of cancers are treated with radiation, similar to ultraviolet light . Why might it be beneficial to irradiate cancer cells?
In relationship to qualitative interviews, field notes should be written?