keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Take some time to create a cultural inventory. Note the components of culture that have defined you and list as many as possible here. Then write about the ways
simplify the fraction
Helppp Plsssss!! Show ur work!! Thanks
Out of $20$ creepy-crawly creatures in a room, $80\%$ are flies and $20\%$ are spiders. If $S\%$ of the total legs belong to spiders, what is $S$?
3. A sum of $2700 is to be given in the form of 63 prizes. If the prize is of either $100 or $25, find the number of prizes of each type.
Rio negro es una provincia de muchos huertos
A campus club held a bake sale as a fund raiser, selling coffee, muffins, and bacon and eggs sandwiches. The club members charged $1 for a cup of coffee, 3$ for
PLZ HELP- The measure of c is __.
PLEASE HELP ME W THIS QUESTION
Is the point (0, 8) on the x-axis or y-axis? How do you know?