diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

The shape of the clock is a regular dodecagon with a radius of 14cm. Centered on the clock's face is a green circle of radius 9cm. If the region outside the cir
What is 0.8% written as a decimal
Randal answers 96 out of 120 questions correctly on a science exam. What percent of the questions did Randal answer correctly
my teddy bear gave me a hug is an example of 1.metaphor 2.personification 3.simile 4.alliteration
when gravity causes a huge amounts of rock or soil to be carried down a slope this form of erosion is referred to as a
in what way is a gene pool representative of a population
true or false a trapezoid is a polygon, so all polygons are trapezoid. explain.
Adam tried to compute the average of his 7 test scores. He mistakenly divided the correct sum of all of his test scores by 6, which yielded 84. What is Adam’s c
At the concession stand of a school foot ball game, sandwiches cost $1.50 and a bottle of water costs $.90. The school sells 40 sandwiches and 80 bottles of wat
Adam tried to compute the average of his 7 test scores. He mistakenly divided the correct sum of all of his test scores by 6, which yielded 84. What is Adam’s c