forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

Gina rented shoes, bowled 3 games, and bought 1 order of nachos. she used a coupon for 1/2 off the price of her bowling games. What was Ginas total cost before
What is the additive inverse of -4a
Which sentence has two antecedents and one pronoun? Laurie likes to bake in her new oven. Cody and Aleena sold their car. My school does not have an October
What would be the most likely effect of one company buying a competitor?
amy wants to carpet a room that is 12 feet by 8 feet. how many square yards of carpet will she need to complete the room?
what is the geometric mean between 6 and 20?
one-third of the fish in Liam's fish tank were added today. Half of the other fish were a gift to Liam last week. the other 9 came from Liam's old fish tank.
how do i find the angles on a kite?
How has water influenced the development of civilization in Africa
_______ is the largest continental biome. It experiences long, cold winters; short, mild summers; and low precipitation. It is characterized by coniferous fore