eqemilychi5022 eqemilychi5022
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

Students at Jefferson Elementary School made $3,045 selling 210 equally priced boxes of candy. Which is the best estimate for the amount each box cost?

Respuesta :

jambalamx
jambalamx jambalamx
  • 04-09-2020
3,045 = 210x

3,045/210 = 14.5


A good estimate of the cost would be:

$14.50
Answer Link
hellonice hellonice
  • 09-09-2020

Answer:

kjhvudyydxdcd

Step-by-step explan vfvvf o mb ation:

Answer Link

Otras preguntas

give two processes witch occur during interphase and witch are necessary for mitosis to take place
Calculate the surface area of a cylindrical drum of radius 21cm, height 50cm open at the top.​
WILL GIVE BRAINLEST PLZZZZZZZZ HELP
What is the part of speech of each word “oh! It was a great show”
If someone were to throw an object vertically, and catch it as it returned back down, describe how the velocity vector of this object changes over this period.
QUESTION 7 Todd bought a guitar practice amplifier for $229.99. He paid $30 down and $25 a month for 9 months. What was his total cost? $284.99 $255 $25.01 $229
1. What do Mexicans believe the dead do on the Day of the Dead?
. The total cost of underage drinking in the state of Florida in 2007 was __________ per Florida resident.
If someone could work out the first half of the problem and explain that would be great!
As a physician, you receive a urinalysis report on your patient with the following information: SG 1.014; Proteins negative; Glucose positive; Ketones Positive;