jazemine jazemine
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy. A) 3 apple pies for $11 or B) 7 apple pies for 24.50

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 01-10-2020

Answer:

B) 7 apple pies for 24.50

Step-by-step explanation:

11/3=3.66666666666...

24.50/7=3.5

3.5 is less than 3.66666666...

so B is a better buy.

Can I have brainliest!

Answer Link

Otras preguntas

Geometry! Please help, I do not understand!! What is the value of x?
if a man can lift a mass of 60 kg on Earth surface then the mass can be lifted by him on the moon is
Me need help with question... :D :P Why is it important to protect soil resources?
need help badly. been stuck on this for 20 mins.
Numbing feelings with addictive substances becomes vicious cycle as the addiction itself often manifest further negative emotions
Ba-8 personal water craft are considered what type of motor vessel?
Describe healthful nutrition for a woman who is pregnant or has recently had a baby. Describe a healthful meal for a pregnant woman
Q. # 17 Graph the inequality on a coordinate plane.. - y < 3x - 5
Chest compressions should be initiated
What is the fractional equivalent of 0.2323