niyahbando39
niyahbando39 niyahbando39
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ellen can purchase 5 apples for $1.75. How many apples can she get for $1.00

Help!!!

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

She can get 2

Step-by-step explanation:

2 multiplied by 35 equals 70 and 3 multiplied by 35 is 1.05 so Ellen can only get 2 apples

Hope it helps :)

Brainliest pls? Have a good day/night

Answer Link

Otras preguntas

Which statements about the drawing techniques Leonardo da Vinci, Michelangelo, and Vincent van Gogh used in artworks are true? Choose all answers that are
just checking ;p will thanks and brainliest
The ability to perform more than one complex encoding tasks simultaneously demonstrates the importance of
Typically, successful businesses move through a series of five life-style stages. these stages include:
Which of these is a primary food crop? A) Hay B) Cocoa C) Cotton D) Rice
Why are plants green?
I'm having trouble figuring out how to get the answer, 10/7, which is listed in the answer key of some practice problems. Could anyone explain how to get that a
Find the measure of ∠FDE. Assume △DEF ≅ △GHJ.
How do desert animals survive with very little drinking water?
What were indulgences ? Why do you think they became so popular?