lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

what is one way to appeal to ethos? A. by asserting that there is no other way to look at the issue. B. by showing you are knowledgeable about an issue. C by sh
How do I find a2 and a3 for the following geometric sequence? 54, a2, a3, 128
the basic requirements for industry growth are capital natural resources true or false
between what pair of numbers is the product of 289 and 7
The fire swallowed up the house before the firefighters arrived. a. hyperbole b. simile c. personification d. metaphor
Which countries occupied North America in 1783 ?
How do I find a2 and a3 for the following geometric sequence? 54, a2, a3, 128
help,.... Solve the volume formula V = lwh for h. a) [tex]h= \frac{V}{l}+w [/tex] b) [tex]h= \frac{lw}{V}[/tex] c) [tex]h= \frac{V}{lw}[/tex] d) [tex]h = Vlw[/
When Ryan’s alarm clock woke him up at eight in the morning, he hardly suspected that he would never hear it ring again. Which narrative device is used in this
who kept an accurate journal of what happened at the constitutional convention