mmatnation mmatnation
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 30 gallons of water cost $60 how much would 9 gallons cost.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

18 dollars

Step-by-step explanation:

take 30 divided by 60 to get how much 1 gallon cost (2 dollars)

then take 9 times 2 to see how much it would cost (18 dollars)

mark brainist plzzz

Answer Link

Otras preguntas

Earth is a close approximation of a natural closed system.  What are some ways that living in a closed system affects each of us.
All of the following are types of lyric poetry except; A. tankas. B. ballads. C. sonnets. D. madrigals.
Is the E-CIG industry more "safe" than the actual tobacco companies? Why? If someone offered you E-CIGS than cigarettes would you say yes or no? Why?Full Paragr
What were the reasons for the failure of the League Nations?
find a common solution for each system of equations: y=3x+5 y=-5x-3
where did japan first expand its empire after 1930
Where did the Greeks believe that most gods lived
how do u find the area of a triangle
Is the E-CIG industry more "safe" than the actual tobacco companies? Why? If someone offered you E-CIGS than cigarettes would you say yes or no? Why?Full Paragr
Multiply these fractions (Lowest Terms) a) 2 x 3/4 b) 3 x 3/5 c) 4 x 1/3 d) 6 x 2/5 e) 1/2 x 1/4 f) 4/5 x 2/3 g) 5/6 x 3/4 h ) 1/10 x 2/3 i) 2 1/5 x 1/