Gialynettemunoz Gialynettemunoz
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If you have 6 donuts and they cost 2.70 what is the cost for one donut

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 02-10-2020

Answer:

0.45

Step-by-step explanation:

  2.70    

6 donuts

= 0.45 each donut

Answer Link
novaxlynn novaxlynn
  • 02-10-2020

Answer:

45¢ per doughnut

Step-by-step explanation:

You would simply divide

2.70 ÷  6 = 45

Answer Link

Otras preguntas

how is new england,middle,south connected to independence day
If a 28 inch stained glass window costs $1.25 per square inch, how much will the window cost?
The ratio of red jellybeans to purple jellybeans is 9:5. What fraction of the jellybeans are red? Please the first person who does it gets brainliest!
Explain your answer !! Have a nice day Will give braisnlt
Nellie measured a hotel and made a scale drawing. A room in the hotel, which is 14 feet wide in real life, is 2 inches wide in the drawing. What is the scale of
Which of these is the best definition of 'Cult of Personality' as used by Stalin? Select one: A.) A competition held each year to praise the Soviet worker who h
A rental truck costs $96 per day plus $0.60 per each mile. If Calvin can spend a maximum of $120, how many miles can he drive the rental truck?
If you know this please help me out!!
I really need help on the evolution quiz ​
FIND THE UNIT RATE!!!!