laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

You've decided to capitalize 100% of your new business by obtaining a loan from a local bank. Your initial funding will
A 10 kg ball is traveling at the same speed as a 1 kg ball. Compared to the 10 kg ball, the 1 kg ball has
What arguments divided the Federalists and Anti-federalists?
Do you think the activation energy for chemical reactions in living things is high or low
Where can you find negative integers, fractions, and/or decimals in real-world settings?
I need help on this problem!!!
any body help me and can you explain the answer
Please help I'm new at these and don't really understand 8 grade and up answers only
"Exhausted from the long, cold night", the kittens snuggled in the bright sunlight. The qouted phrase is which of the following? Prepositional Gerundial I
8x5 using distributive property